spacesun.pl

Czipowanie

Jako właściciel psa możesz zrobić naprawdę wiele, aby zadbać o możliwość odnalezienia swojego zwierzęcia w razie jego zaginięcia. Pamiętaj, że czasami wystarczy nawet mały przypadek, niespodziewany hałas, nieznana osoba, by pies się przestraszył i zaczął gnać przed siebie. Zwykle trudno jest mu wrócić do domu, gdy znajdzie się w zupełnie nieznanej sobie okolicy. Co wtedy zrobić? Czasami zdarza się, że ktoś znajduje takiego psa, nie ma jednak żadnej możliwości, by zwrócić go właścicielom. Okazuje się jednak, że istnieje sposób na to, by zwiększyć szanse na odnalezienie swojego pupila. Pomocne może okazać się czipowanie, które sprawi, że pies zyska niepowtarzaną i unikatową tożsamość, która umożliwi jego identyfikacją w razie zaginięcia i odnalezienia.

O czipach

Czipy wykonane są w taki sposób, aby nie zagrażać zwierzęciu. Czip zamieszczony jest w szklanej obudowie, która uniemożliwia enzymom i innym elementom układu odpornościowego zwierzęcia na dostanie się do środka i zniszczenie czipa. Do swojego działania nie potrzebują żadnego zasilania, nie są więc wyposażone w baterie - aktywowane są przez fale radiowe o niskiej częstotliwości, które emitują specjalne czytniki pozwalające na odczytanie niepowtarzalnego, 15-cyfrowego numeru identyfikacyjnego. Warto pamiętać o tym, że dostępne są dwa rodzaje czipów, w zależności od tego, jaką wielkość osiągnie pies w swoim dorosłym życiu:

  • RF-IDW-1 przeznaczony jest dla psów wszystkich ras, jednak sprawdza się najlepiej u wszystkich tych, których masa ciała przekracza 5kg,
  • RF-IDW-2 przeznaczony jest dla psów małych ras, których masa ciała nie przekracza 5 kg.

Weterynarz wprowadza czip do ciała zwierzęcia za pomocą igły w okolicy szyi bądź między łopatkami, a cały proces odbywa się dla zwierzęcia bezboleśnie i jest w pełni bezpieczny, nie trzeba się więc martwić, że zwierzęciu podczas tego zabiegu dzieje się jakaś krzywda. Po krótkim czasie czip zostanie oplecionymi tkankami ciała zwierzęcia i znajdzie się w bezpieczniej pozycji, która uniemożliwi jego przesuwanie się.


CBDZOE
Starogrodzka 1/2
72-300  Gryfice
tel. 913845982